Australian Laser Standard Champions

1975 - HOLDFAST BAY - SA
1st Peter Burford SA
2nd Geoff Gale NSW

1976 - BLACK ROCK - WA
1st Peter Burford SA
2nd Ian Gibson NSW
3rd Geoff Gale NSW

1977 - DEVONPORT - TAS
1st Ian Gibson NSW
2nd Warwick Phiillips NSW
3rd  Tony Manning NSW
4th Geoff Gale NSW
5th  John Dorning VIC

1978 - MANLY - QLD
1st Andrew York NSW
2nd Peter Conde QLD
3rd Ian Gibson NSW
4th Frank Bucek VIC
5th Tim Alexander NSW

1979 - ROCKINGHAM - WA
1st Peter Conde QLD
2nd Tony Manning VIC
3rd Geoff Gale NSW

1980 -  PORT LINCOLN - SA
1st Colin Beashel NSW
2nd Warrick Phill;ips NSW
3rd Chris Pratt SA
4th Paul Burns VIC
5th Phil Bate NSW

1981 - PALM BEACK - NSW
1st Colin Beashel NSW
2nd Chris Pratt SA
3rd Trevor Butcher SA
4th Larry Kleist NSW
5th Brad Taylor QLD

1982  -  SORRENTO  -  VIC
1st Andy Roy CAN
3rd Andrew Hodder VIC
5th Nev Wittey NSW
6th Chris Pratt SA
7th Paul Burns VIC
8th Larry Kleist NSW

1983  -  SANDY BAY  -  TAS
1st Andrew Hodder VIC
2nd Glen Collings VIC
3rd Trevor Butcher SA
4th John Collings VIC
5th Stuart Wallace VIC

1984  -   HERVEY BAY  -  QLD
1st Dave Cummins UK
2nd Tony Walsh NSW
3rd Brad Taylor QLD
4th Andrew York NSW
5th Norm Ridge NSW
6th Campbell Rose VIC

1985  -  BUSSELTON  -  WA
1st Alister McClure VIC
2nd Glenn Bourke NSW
3rd Phil Bate NSW
4th John Collings VIC
5th Campbell Rose VIC

1986  -  GLENELG  -  SA
1st Stuart Wallace VIC
2nd Brad Taylor QLD
3rd Tim Reger WA
4th Campbell Rose VIC
5th Alister McClure VIC

1987  -  SANDRINGHAM  -  VIC
1st  Stuart Wallace VIC
2nd Brad Taylor QLD
3rd  Alister McClure VIC
4th  Scott Ellis NSW
5th  John Collings  VIC

1988 - BELMONT - NSW
1st Glenn BOURKE NSW
2nd Brad Taylor QLD
3rd Scott Ellis NSW
4th Simon Gorman QLD
5th Alister McClure VIC

1989 - MOOLOOLABA - QLD
1st Glenn Bourke NSW
2nd Scott Ellis NSW
3rd Stuart Wallace VIC
4th Brad Taylor QLD
5th Mathew Faddy NSW

1990 - MOUNTS BAY - WA
1sy Glenn Bourke NSW
2nd Scott Ellis NSW
3rd Geoff Wood VIC
4th Mathew Faddy NSW
5th Tony Walsh NSW

1991 - PORT LINCOLN - SA
1st Scott Ellis NSW
2nd Geoff Wood VIC
3rd  Mark Richards NSW
4th Brett Beyer NSW
6th John Gibson VIC

1992  - SORRENTO - VIC
1st Matthew Faddy NSW
2nd Stuart Wallace VIC
3rd Geoff Wood VIC
4th Jan Scholten NSW
6th Adam Beashel NSW

1993 - BELMONT  -  NSW
1st Dean Barker NZL
3rd Glenn Bourke NSW
4th Joshua Faddy  NSW
 6th Scott Ellis NSW
7th Adam Beashel NSW
10th Geoff Wood VIC

1994  -  HOBART  -  TAS
1st Joshua Faddy NSW
2nd Geoff Wood VIC
3rd Adam Beashel NSW
4th Michael Blackburn NSW
5th Brendan Casey QLD

1995  -   MANLY  -  QLD
1st Nik Burfoot NZ
6th Brad Anderson QLD
7th Michael Blackburn QLD
8th Scott Ellis NSW
12th     FinnTaylor  VIC
14th     Peter Robba  QLD

1996  -  FRESHWATER BAY  -   WA
1st  Hamish Pepper NZ
9th  Glenn Bourke NSW
12th Scott Ellis NSW
14th Brad Anderson QLD
16th JoshuaFaddy NSW
19th Michael Blackburn NSW

1997  -   LARGS BAY  -  SA
1st Nik Burfoot NZ
2nd Michael Blackburn NSW
3rd Brad Anderson QLD
4th Brendan Casey QLD
5th Scott Ellis NSW
6th Anthony Nossiter NSW

1998  -   McCRAE  -  VIC
1st Nik Burfoot NZ
2nd Michael Blackburn NSW
3rd Brendan Casey QLD
7th Geoff Wood VIC
11th Doug McGain NSW
12th Tim Shuwalow VIC

1999 - GEORGES RIVER - NSW
1st Brendan Casey  QLD
2nd Anthony Merrington NSW
3rd Brett Beyer NSW
7th Ian Teakle QLD
12th Anthony Walsh NSW

2000 - MOOLOOLABA - QLD
1st Michael Blackburn NSW
4th Brendan Casey QLD
9th Doug McGain NSW

2001 - SANDY BAY  - TAS
1st Michael Blackburn NSW
2nd Brendan Casey QLD
3rd Ben Lamb NSW
4th Nick Skulander NSW
5th Doug McGain NSW
6th Tom Slingsby NSW

2002  -   ALBANY -  WA
1st  Ben Lamb  NSW
2nd  Tom Slingsby  NSW
3rd  Brendan Casey  QLD
5th  Jon Holroyd  NSW
6th  Nick Skulander  NSW
Full results

2003 - LARGS BAY - SA
1st Roope Suomalainen - FIN
2nd Andreas Geritzer - AUT
3rd Brendon Casey - QLD (1st AUS)
4th Michael Blackburn - NSW (2nd AUS)
8th Tom Slingby - NSW (3rd AUS)
Full results

2004 - GEELONG - VIC
1st Michael Blackburn - NSW
2nd Brendan Casey - NSW
3rd Tom Slingsby - NSW
Full results

2005 - Belmont - NSW
1st Brendan Casey - QLD
2nd Tom Slingsby - NSW
3rd Brett Beyer - NSW
Full results


2006 - Brisbane - QLD
1st Brendan Casey - QLD
2nd Tom Slingby - NSW
3rd Andrew Murdock - NZL
9th Brett Beyer - NSW
Full results

 
2007 - Hobart - Tas
1st Michael Blackburn - NSW
2nd Tom Slingby - NSW
3rd Michael Leigh  - CAN
4th Brett Beyer - NSW
Full results


2008 - Blairgowrie - Vic
1st - Tom Slingsby - NSW
2nd Aus - Ashley Brunning - NSW
3rd Aus - Ryan Palk - Qld
Full results

2009 - Freemantle - WA
1st Ashleigh Brunning - NSW
2nd Matias Del Solar - CHI
3rd Fredrik Westman - FIN
4th Ryan Hannan - WA
5th Ashley Brunning - NSW
Full results

2010 - Adelaide - SA
1st Tom Slingsby - NSW
2nd Christoph Bottoni - SUI
3rd Ashley Brunning - NSW
5th James Burman - NSW
Full results

2011 - Georges River - NSW
1st Tom Burton - NSW
2nd Christoph Bottoni - SUI
3rd Rutger Schardenburg - NED
5th Ashely Brunning - NSW
Full results

2012 Royal Queensland Yacht Squadron - QLD
1st Tom Burton - NSW
2nd Ryan Palk - QLD
3rd Ashley Brunning - NSW
Full results

2013 Royal Yacht Club of Tasmania - TAS
1st Tom Burton - NSW
2nd Ashley Brunning - NSW
3rd Ryan Palk - QLD
Full results