Laser Standard Masters National Champions

1984 - LONG JETTY - NSW
Apprentice Masters
1st Phil Peglar NSW
2nd Rob Lowndes NSW
3rd Greg Marshall NSW
Masters
1st equ Barry Pownall NSW
1st equ John Rigg NSW
3rd Michael Heath VIC
4th Bruce Keir QLD
Grand Masters
1st Alec McClure VIC
2nd Alan Clark NSW
3rd Graeme Sibley NSW

 1985  -  PORT PHILLIP BAY  -  VIC
 Apprentice Masters
 1st Andrew Hodder VIC
 2nd Phil Peglar NSW
 3rd Richard Verco WA
 Masters
 1st John Rigg NSW
 2nd Michael Heath VIC
 3rd Colin Lovelady WA
 Grand Masters
 1st Alec McClure VIC
 2nd Jock Scrivener VIC
 3rd Ron Young NSW

1986 - GLENELG - SA
Apprentice Masters
1st Adriab Hodder VIC
2nd Richard Verco WA
3rd Phil Peglar NSW
Masters
1st John Rigg NSW
2nd Michael Heath VIC
3rd Greg Marshall NSW
Grand Masters
1st Alec McClure VIC
2nd John Elverd SA
3rd Ronald Young NSW

1988 - BELMONT - NSW
Apprentice Masters
1st Warrick Phillips NSW
2nd Peter Heyward NSW
3rd Bill Meany NSW
Masters
1st John Rigg NSW
2nd Michael Heath VIC
3rd Doug Murcutt NSW
Grand Masters
1st Alan Clark NSW
2nd Graham Reid NSW
3rd Graham Gilbert NSW

1989  -   MOOLOOLABA  -  QLD
Apprentice Masters
1st  Jeff Loosemore NSW
2nd Geoff Gale QLD
3rd Geoff McGillivray WA
Masters
1st Michael Heath VIC
2nd Ralph Ellis NSW
3rd Harley Dymond WA
Grand Masters  -  None

1990  -  MOUNTS BAY  -  WA
Apprentice Masters
1st Mark Lovelady WA
Masters
1st Colin Lovelady WA
Grand Masters
1st Bruce Keir QLD

1991  -  PORT LINCOLN  -  SA
Apprentice Masters
1st Russ Brampton QLD
2nd Geoff McGillivray WA
3rd Mark Phillips NSW
Masters
1st Colin Lovelady WA
2nd Gary McCrohon QLD
3rd Frank Borg SA
Grand Masters
1st Ralph Ellis NSW
2nd Bruce Keir QLD
3rd Jeffrey Brand SA

1992  -  SORRENTO  -  VIC
Apprentice Masters
1st Andrew York NSW
2nd Jeff Loosemore NSW
3rd Mark Phillips NSW
Masters
1st Phil Peglar NSW
2nd John D'Helin VIC
3rd Bob McCamley QLD
Grand Masters
1st Alec McClure VIC
2nd Bruce Keir NSW

1993 - BELMONT _ NSW
Apprentice Masters
1st Neville Wittey NSW
2nd Andrew York NSW
3rd M. Stovin-Bradford NSW
Masters
1st John Rigg NSW
2nd Phil Peglar NSW
3rd Noel Davies NSW
Grand Masters
1st Bob McCamley QLD
2nd Tony Denham NSW
3rd Michael Heath VIC

1994 - HOBART - TAS
Apprentice Masters
1st Bill Meany NSW
2nd Colin Batchelor TAS
3rd Kevin Bloor NSW
Masters
1st Geoff Kohlman VIC
2nd Howard Taylor NSW
3rd Ben Piefke NSW
Grand Masters
1st Michael Heath VIC
2nd Max Ryan NSW

1995 - MANLY - QLD
Apprentice Masters
1st Adam French NSW
2nd Jack Schlachter NSW
3rd Steve Gunther VIC
Masters
1st Phil Peglar NSW
2nd Lin Coulton NSW
3rd Rob Lowndes NSW
Grand Masters
1st Ben Piefke NSW
2nd Tony Denham NSW
3rd Colin Loveday WA

1996 - FRESHWATER BAY - WA
Apprentice Masters
1st Glenn Bourke NSW
2nd Tony Walsh NSW

3rd Mark Loveday NSW
Masters
1st Barry Waller  WA
2nd Rob Lowndes NSW
3rd Michael Lynch NSW
Grand Masters
1st Colin Lovelady WA
2nd Tony Denham NSW
3rd Ralph Ellis NSW

1997  -  LARGS BAY  -  SA
Apprentice Masters
1st Tony Walsh NSW
2nd James Mitchell VIC
3rd Mark Skelton NSW
Masters
1st Phil Peglar NSW
2nd Peter Heywood NSW
3rd Brian Watson QLD
Grand Masters
1st Ben Piefke NSW
2nd Howard Taylor NSW
3rd Bob McDonald(GGM) NSW

1998  -  McCRAE  -  VIC
Apprentice Masters
1st  Darren Davis NSW
2nd James Mitchell VIC
3rd Mark Hughes VIC
Masters
1st Peter Heywood NSW
2nd Brian Watson QLD
3rd Robert McCrossin QLD
Grand Masters
1st Ben Piefke NSW
2nd Howard Taylor NSW
3rd Kerry Waraker QLD

1999  -  ST KILDA  -  VIC
Apprentice Masters
1st  Brad Taylor  QLD
2nd  Steve Gunther  VIC
3rd  Colin Dibb  WA
Masters
1st  Jack Schlachter NSW
2nd  Tim Alexander  NSW
3rd  Barry Waller  WA
Grand Masters
1st  Graham Oborn  NSW
2nd  Kerry Waraker  QLD

2000  -  MOOLOOLABA  -  QLD
Apprentice Masters
1st  Brad Taylor  QLD
2nd Steve Gunter VIC
3rd Mark Skelton NSW
Masters
1st Mark Bethwaite NSW
2nd Jack Schlachter NSW
3rd Brian Watson QLD
Grand Masters None

2001 - SDANDY BAY - TAS
Apprentice Masters
1st Larry Kleist QLD
2nd Mark Chesterman TAS
3rd Andrew Inglis TAS
Masters
1st Mark Schroder NSW
2nd John Sprague NSW
3rd Peter Heywood NSW
Grand Masters
1st Howard Taylor
2nd Stuart Allen ACT
3rd Frank Hillier NSW

2002  -   ALBANY -  WA
Apprentice Masters
1st  Steve Gunther  VIC
2nd  Hugh Leicester  NSW
3rd  Murray Howson  WA
Masters
1st  Colin Dibb  WA
2nd  Jack Schlachter  NSW
3rd  Keith Patterson  WA
Grand Masters
1st  Barry Waller  WA
2nd  Colin Lovelady  WA
3rd  Andy White  WA

2003 - LARGS BAY  - SA
Aprentice Masters
1st Saun Feeney NSW
2nd Larry Kleist NSW
3rd  James Mitchell VIC
Masters
1st Andrew York NSW
2nd Jack Schlachter NSW
3rd Frant Bucek VIC
Grand Masters
1st Phil Pegler NSW
2nd Dave Edmiston NSW
3rd Ray Rowell QLD

2004 - GEELONG - VIC
Apprentice Masters
1st Anthony Nash VIC
2nd Mark Tonner - Joyce VIC
3rd Stuart Wallace VIC
Masters
1st Steve Gunther VIC
2nd James Mitchell VIC
3rd  Frank Bucek VIC
Grand Masters
1st David Edmiston NSW

2006 - MANLY - QLD
Apprentice Masters
1st Brett Beyer NSW
2nd Mark Tonner - Joyce VIC
3rd Tony Baisden
Masters
1st
Brad Taylor QLD
2nd Kevin Nixon
3rd Jack Schlachter NSW
Grand Masters None

2007 - SANDY BAY - TAS
Apprentice Masters
1st Michael Blackburn NSW
2nd Brett Beyer NSW
3rd Mark Chesterman TAS
Masters
1st Jamie Brooke TAS
2nd Andrew Inglis TAS
3rd Scott Sutton TAS
Grand Masters None

2008 - BLAIRGOWRIE - VIC
Apprentice Masters
1st Orlando Gledhill GBR
2nd Mark Tonner - Joyce VIC
3rd Rajesh Choudhary IND
Masters
1st Jan Scholton NSW
2nd Christopher Dawson NSW

2009 - FREEMANTLE - WA
Apprentice Masters
1st Grant Loveday WA
2nd Justin Rose WA
3rd Paul Slaughter WA
Masters
1st Peter Conde  QLD
2nd Colin Dibb WA
3rd Brad Taylor
3rd Bruce Utting WA
Grand Masters
1st Shaun Homan SA
2nd Keith Patterson WA
3rd David Edmiston NSW

2010 - ADELAIDE -SA
Apprentice Masters
1st Sean Atehrton Feeney NSW
2nd Darren Gilbert QLD
3rd Chris Bolton VIC
Masters
1st Andrew Bate NSW
2nd Kevin Jamie SA
3rd John Sykes SA
Grand Masters
1st Sean Homan SA
2nd Dirk Seret SA
3rd Peter Humphries VIC

2011 - PORT STEPHENS - NSW
Apprentice Masters
1st Brett Beyer NSW
2nd Anthony Baisden QLD
3rd  Brett Morris VIC
Masters
1st Brad Taylor QLD
2nd Sean Atherton Feeney NSW
3rd Mark Tonner Joyce VIC
Grand Masters
1st  Colin Dibb WA
2nd Stefan Kurys-Romer WA
3rd Mark Phillips NSW
Great Grand Masters
1st Graham Oborn NSW
2nd Don Roach NSW
3rd Maurice Meyer QLD

2012 - MANLY - QLD
Apprentice Masters
1st Tony Baisden QLD
2nd Dan Blight Busan YC
3rd Brett Morris VIC
Masters
1st Brett Beyer NSW
2nd Sean Atherton Feeney NSW
3rd Brad Taylor QLD
Grand Masters
1st Wolfgang Gerz GER
2nd Tim Alexander NSW
3rd Mark Phillips NSW

2013 - SANDY BAY - TAS
Masters
1st Atherton Feeney NSW
2nd Chris Bolton VIC
3rd Gavin Dagley VIC